Z czego wynikają zyski związane z instalacją oświetlenia LED?
Nowoczesne lampy przemysłowe wykorzystujące technologię LED od kilku lat są przedmiotem żywego zainteresowania przedsiębiorców i innych użytkowników dużych obiektów, w których niezbędne jest mocne światło. Każdy, kto potrafi liczyć już dawno doszedł do wniosku, że po prostu opłaca się ponieść koszty związane z modernizacją oświetlenia w zakładzie, auli, czy innym wnętrzu. To, jak znakomite będą uzyskane rezultaty zależy jednak nie tylko od samej technologii, ale także od sposobu wykonania takiego zadania.
Przede wszystkim dużo mniejszy pobór prądu
Wobec rosnących cen energii elektrycznej każdy sposób na to, by obniżyć jej zużycie wart jest rozważenia. Przedsiębiorstwa prowadzące produkcję przemysłową i wiele innych użytkujących obiekty podobnego rodzaju stoją w tym zakresie przed szczególnie trudnym zadaniem. Nie da się przecież łatwo obniżyć zapotrzebowania na energię, jakie ma niezbędne w codziennej pracy wyposażenie produkcyjne, obróbcze, czy jakiekolwiek inne. Z kolei pracującym na poszczególnych stanowiskach ludziom także trzeba zapewnić odpowiednie warunki, co oznacza m.in. właściwe oświetlenie. Jednak to ono właśnie okazało się wielką szansą, za sprawą pojawienia się technologii LED.
Jeszcze nie tak dawno znakomitym rozwiązaniem mogły się wydawać lampy metalohalogenkowe. Istotnie – jakość emitowanego przez nie światła wypada bardzo dobrze w porównaniu z archaicznymi sodowymi. I one mają jednak swoje słabości, czy to w postaci specyficznego systemu zapłonowego, czy też długiego czasu ponownego rozruchu, który sprawia, że raz włączone muszą świecić cały czas. Przede wszystkim jednak wciąż jeszcze nie zasługiwały na miano naprawdę oszczędnych. Zastąpienie ich oprawami LED pozwala obniżyć moc o ok. połowę przy uzyskaniu takiego samego natężenia światła. To jest główna przyczyna dużych oszczędności, jednak nie jedyna.
Mniej prac konserwacyjnych i możliwość swobodnego sterowania
Jedną z największych zalet, jaką charakteryzuje się oświetlenie przemysłowe LED, jest wysoka trwałość, w tym bardzo niska wrażliwość na zużycie powodowane liczbą włączeń. To otworzyło przed fachowcami zajmującymi się projektowaniem oświetlenia dużych obiektów nowe możliwości.
Nie ma już technicznych przeszkód, by zastosować zaawansowany system sterowania, który pozwoli gospodarować zużyciem energii w sposób ściśle powiązany z tym, co w danym momencie dzieje się w obiekcie. Dzięki wykorzystaniu m.in. czujników ruchu natężenie światła może być automatycznie zwiększane wszędzie tam, gdzie jest potrzebne, zapewniając pracownikom optymalne warunki wykonywania zadań.
Kolejne korzyść wynikająca z wysokiej trwałości to oczywiście radykalny spadek nakładów związanych z serwisowaniem oświetlenia, które ze względu na miejsce instalacji może wymagać przerw w pracy, a więc oznaczać straty.
Nowaled to zespół doświadczonych specjalistów, którzy wiedzą jak wykorzystać dostępne dziś technologie. Każda kolejna realizacja stanowi tego niezbity dowód.