Pon - Pt 07:00 - 15:00

Sob - Niedz Zamknięte

Blog

Poprawa efektywności energetycznej na przykładzie zmodernizowanych hal produkcyjnych w Nowym Sączu

Poprawa efektywności energetycznej na przykładzie zmodernizowanych hal produkcyjnych w Nowym Sączu

Ustawa z dnia 20 maja 2016 roku o efektywności energetycznej zobowiązuje dużych przedsiębiorców do przeprowadzenia co 4 lata audytu energetycznego. Audyt ten ma na celu przeprowadzenie szczegółowego przeglądu zużycia energii związanego z działalnością świadczoną przez dane przedsiębiorstwo. Należy wykazać proponowane przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii.

Jedną z firm, która kwalifikowała się do przeprowadzenia audytu, był zakład produkcyjny w Nowym Sączu o kubaturze użytkowej przekraczającej 80 tys. m2. Audyt wykonany przez specjalistyczną firmę jednoznacznie wskazał możliwości poprawy efektywności energetycznej, z których najciekawszą, bo dającą najszersze korzyści, była modernizacja oświetlenia w halach produkcyjnych. Kluczowym argumentem, który dodatkowo przemówił za wymianą oświetlenia, była potrzeba poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy, ponieważ ówczesne oświetlenie oparte na oprawach świetlówkowych przestało zapewniać wymagane normą wartości natężenia oświetlenia, co stanowiło realne zagrożenie. Dodatkową korzyścią płynącą z modernizacji oświetlenia była możliwość pozyskania Białych Certyfikatów, które stanowiły istotne dofinansowanie przy realizacji zadania. Przedsięwzięcie wymiany oświetlenia w halach rozpoczęło się od ogłoszenia przez inwestora konkursu ofert i rozesłania zapytań do czołowych producentów opraw przemysłowych LED. Na podstawie szczegółowej analizy inwestorskiej każdego z rozwiązań pod kątem technicznym oraz analizy firmy wykonującej audyt pod kątem efektywności energetycznej wybrane zostały oprawy polskiego producenta opraw przemysłowych LED firmy NowaLed ILL. Kluczowymi argumentami, które zadecydowały o wyborze NowaLed ILL, były: najniższe zużycie energii elektrycznej, które zostało zredukowane o ponad 72%, stworzenie kompletnego projektu wykonawczego, który uwzględniał maksymalne wykorzystanie istniejącej instalacji elektrycznej, oraz fakt, że NowaLed ILL jako jedyna firma zaproponowała system sterujący oświetleniem, oparty na czujnikach natężenia oświetlenia. Dodatkowymi atutami oferty firmy NowaLed ILL były pisemna gwarancja na produkt oraz utrzymanie natężenia oświetlenia przez 7 lat.

Charakterystyka modernizowanego zakładu

Modernizacją oświetlenia zostały objęte trzy hale produkcyjno-magazynowe oraz zadaszony plac manewrowy. Pierwszy budynek hali produkcyjnej Z-1 o powierzchni użytkowej 13 291 m2 wybudowany został w 1999 roku. Obiekt ma świetliki i przeszklenia o łącznej powierzchni 465 m2. Drugi budynek hali produkcyjnej, wybudowany w 2007 roku, o oznaczeniu Z-3 charakteryzował się kubaturą 49 470 m2 i łączną powierzchnią świetlików i przeszkleń 3745 m2. Trzeci budynek hali produkcyjnej Z-4, wybudowany w 2014 roku, który także wchodził w zakres realizowanego zadania, charakteryzował się powierzchnią użytkową blisko 20 000 m2. Budynek ten również miał przeszklenia i świetliki dachowe, których powierzchnia wynosiła łącznie 2409 m2. Dodatkowo modernizacji podlegał zadaszony plac manewrowy o powierzchni 9667 m2. We wszystkich halach oprawy zostały zamontowane na wysokości 8 metrów, z których uzyskano natężenie oświetlenia przekraczające 300 lx.

Zastosowane rozwiązania NowaLed ILL

Aby uzyskać najwyższą efektywność energetyczną oraz maksymalnie skrócić czas zwrotu z inwestycji, zespół NowaLed ILL zgodnie z przyjętym standardem poszedł o krok dalej od pozostałych oferentów, wykorzystując w pełni możliwości, jakie daje technologia LED. W związku z tym, że oprawy Nowaled ILL standardowo wyposażone są w wysokiej klasy zasilacze przystosowane do sterowania, postawiono na połączenie opraw o wysokiej skuteczności świetlnej i odpowiednim skupieniu światła ze sterowaniem oświetleniem w całym obiekcie opartym na cyfrowych czujnikach natężenia oświetlenia. Przygotowany projekt oświetlenia poprzedzony kilkoma wizjami lokalnymi na obiekcie zakładał redukcję punktów świetlnych z 3620 sztuk opraw tradycyjnych do 1601 sztuk opraw LED. Tak mocna redukcja była możliwa przede wszystkim ze względu na zastosowanie opraw produkcji NowaLed ILL z serii Vento, które charakteryzują się wysoką skutecznością świetlną przekraczającą 160 lm/W i rozsyłem światła dedykowanym do konkretnej wysokości montażu oraz specyfiki obiektu. Dobór właściwej oprawy pozwolił na znaczącą redukcję punktów świetlnych, spełniając tym samym wszystkie wytyczne inwestora oraz obowiązujących norm. System sterowania zastosowany przez firmę NowaLed ILL oparty został na 24 sterownikach obsługujących indywidualnie wszystkie oprawy. Dzięki zastosowanym czujnikom natężenia światła moc opraw w ciągu doby jest płynnie regulowana, dzięki czemu ilość światła na obiekcie jest zoptymalizowana i dostosowana do aktualnych potrzeb. Ponadto przekazano inwestorowi dedykowaną aplikację na tablet lub smartphone, która w intuicyjny sposób umożliwia pełną kontrolę nad strefami oświetlenia, pozwalając na zwiększanie lub zmniejszanie natężenia oświetlenia oraz zmianę stref oświetleniowych w zależności od potrzeb.

Podsumowanie

Poprawa efektywności energetycznej na przykładzie inwestycji w Nowym Sączu pokazuje możliwości oraz skalę wymiernych korzyści, które wiążą się z modernizacją oświetlenia w obiektach przemysłowych. Bardzo często redukcja zużycia energii elektrycznej jest wartością dodaną w przypadkach modernizacji, w których kluczową rolę odgrywa poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy ze względu na istniejące przestarzałe oświetlenie tradycyjne, niespełniające już żadnych norm. Aby oprawa generowała wysoką skuteczność świetlną, jej konstrukcja musi opierać się na komponentach najwyższej jakości, takich jak: wydajne źródło światła, zasilacz o wysokiej sprawności, wysoka transparentność plafonów czy aluminiowa obudowa gwarantująca skuteczne odprowadzenie ciepła. Kluczową rolę w poprawie efektywności energetycznej i w skróceniu zwrotu z inwestycji odgrywa także sterowanie oświetleniem. Takie kompleksowe rozwiązania oferuje firma NowaLed ILL, będąca liderem na rynku w produkcji opraw przemysłowych LED o wysokiej skuteczności świetlnej przystosowanych do sterowania.

Katalog produktów