Koniec z mrokiem na ulicach. Zobaczmy więcej, lepiej i dalej
Lampy wykorzystujące technologię LED stały się w ostatnich latach jedną z najczęściej dokonywanych przez zarządców dróg i innych ciągów komunikacyjnych inwestycji. To jedno z najprostszych i najbardziej skutecznych działań, jakie można podjąć w celu poprawy bezpieczeństwa, jakkolwiek nie mniej ważnym argumentem jest ten dotyczący ekonomii. Zużycie energii elektrycznej, z jakim trzeba było się liczyć w przypadku innych rozwiązań stanowiło dotąd poważne obciążenie dla samorządowych budżetów.
To nie tylko się opłaca
Na bezpieczeństwie oszczędzać nie warto – większość z nas bez wahania zgodzi się z takim stwierdzeniem. Tym bardziej w naszym kraju, gdzie mimo różnych inwestycji stan infrastruktury drogowej nadal pozostawia wiele do życzenia. Godzimy się więc na koszty związane np. z dodatkowym oznakowaniem czy innymi działaniami, które mogłyby choć trochę ograniczyć ryzyko, jakie towarzyszy zajmowaniu miejsca za kierownicą. To, by przynosiły one dodatkowe oszczędności, stanowi zaś pewną nowość.
Według różnych szacunków, oświetlenie uliczne LED pozwala zaoszczędzić 50% energii, a przy zastosowaniu inteligentnych systemów sterowania nawet 70%. Jest to tym bardziej istotne, że obecnie na jednostkach samorządowych spoczywa obowiązek dbania o efektywność energetyczną. Dziś, modernizując lampy można uzyskać nie tylko znaczne oszczędności, ale także zapewnić użytkownikom dróg zdecydowanie lepsze warunki oświetleniowe niż miało to miejsce wcześniej. Nie bez znaczenia jest bowiem moc, ale także barwa tego uzyskiwanego dużo niższym kosztem światła.
Mocne, jasne, białe
Dawniej uważano, że ludzkie oko zdecydowanie lepiej poradzi sobie wówczas, gdy przestrzeń, na którą patrzy będzie oświetlona światłem żółtym. Miało to mieć znaczenie szczególnie w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, zwłaszcza mgły. Będące rezultatem tego przekonania stosowanie żółtych świateł przeciwmgielnych było, jak może niektórzy jeszcze pamiętają, charakterystyczne zwłaszcza dla samochodów użytkowanych we Francji. Temu samemu podporządkowano jednak także parametry światła emitowanego przez ciągle jeszcze szeroko u nas spotykane lampy sodowe. Zdążyliśmy do niego przywyknąć na tyle, że pierwsze modernizacje oświetlenia wywoływały u niektórych pewien sceptycyzm. Całkowicie niepotrzebnie.
Dziś bowiem fachowcy nie mają wątpliwości, że to białe światło, jako bardziej naturalne daje znacznie większe szanse dostrzegania wszelkiego rodzaj obiektów, co w jakże dynamicznej sytuacji na drodze ma ogromne znaczenie – zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa jej niechronionych przez konstrukcje pojazdów pieszych użytkowników.
Nasze bogate doświadczenie, a także stosowanie najlepszych rozwiązań technicznych sprawia, że oferowane przez NowaLed oświetlenie uliczne jest rozwiązaniem skutecznym i niezawodnym. To najlepszy wybór dla każdego administratora drogi czy innej przestrzeni, na której zapewnić trzeba bezpieczeństwo ruchu.