Pon - Pt 07:00 - 15:00

Sob - Niedz Zamknięte

Blog

Kiedy trzeba zadbać o stan oświetlenia zewnętrznego przy siedzibie swojej firmy?

Kiedy trzeba zadbać o stan oświetlenia zewnętrznego przy siedzibie swojej firmy?

Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że od wygody i bezpieczeństwa pracy zależy jej wydajność. Oznacza to konieczność zadbania o warunki, w jakich jest prowadzona, w tym także te oświetleniowe. Szczególne wyzwania wiążą się niekiedy ze zrealizowaniem tego wymogu odnośnie obszarów zewnętrznych: magazynowych, placów manewrowych, infrastruktury przeładunkowej, czy jakichkolwiek innych.

Rozjaśnij każdą przestrzeń. Dziś to proste

Praca, jaką wykonuje się poza wnętrzami obiektów, nierzadko bywa dość ryzykowna, zwłaszcza, jeśli wymaga np. korzystania z pojazdów czy innego sprzętu transportowego i dotyczy ciężkich lub z innych przyczyn problematycznych jednostek ładunkowych. Zastosowanie oświetlenia o odpowiednim natężeniu, zapewniającego także należytą równomierność a przy tym niezawodnego znacząco podnosi bezpieczeństwo każdej czynności.

Jest to obowiązek pracodawcy, który nakłada na niego choćby Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Oświetlenie elektryczne, także w porze dziennej, jeśli naturalne nie jest wystarczające, musi znaleźć się wszędzie tam, gdzie mogą przebywać pracownicy.

Aby dobrać odpowiednie rozwiązania należy ustalić potrzeby, jakie występują w konkretnych przestrzeniach. W przypadku dróg należy ustalić współczynnik utrzymania. Dla wszystkich innych stosuje się normy dotyczące oświetlenia miejsc pracy. Okresowo należy dokonywać pomiarów natężenia światła, by można było ustalić, czy wciąż je spełnia. Ponadto, trzeba je powtarzać zawsze, gdy zmieni się przeznaczenie danego miejsca czy dokonywane w nim czynności, organizacja ruchu, a także po modernizacji oświetlenia.

Wykorzystaj sprawdzone rozwiązania

Era archaicznych i świecących nie najlepiej lamp sodowych, przemija także w przypadku rozwiązań przeznaczonych do przestrzeni otwartych. Przeszłością stają się już również metalohalogenkowe, choć zapewniają dużo doskonalsze od tamtych światło o odpowiedniej dla ludzkiego oka długości fal. Dopiero oświetlenie zewnętrzne LED pozwoliło na uzyskiwanie najbardziej korzystnych parametrów i odpowiednie kontrolowanie sposobu rozsyłu światła. Największe zalety to jednak bardzo niskie zużycie energii, a także nadzwyczaj wysoka trwałość, eliminująca konieczność częstego wykonywania prac konserwacyjnych czy naprawczych, w przypadku lamp o przeznaczeniu zewnętrznym nierzadko nader kłopotliwych.

Nowaled to polski producent dostarczający wyroby wykorzystujące najlepsze, niezawodne komponenty i materiały. Dzięki temu mogliśmy uzyskać odporność mechaniczną na poziomie IK08, czyli zapewniającą niewrażliwość na udar o energii do 5J czy szczelność na poziomie IP66, a więc oznaczająca całkowite zabezpieczenie przed pyłem i silnymi nawet strumieniami wody.

Wybór opraw naszej produkcji to najlepszy sposób na to, by w pełni wykorzystać potencjał, jaki kryje się w technologii LED i zapewnić sobie znakomite warunki pracy przy umiarkowanym zapotrzebowaniu na energię.

Katalog produktów