Pon - Pt 07:00 - 15:00

Sob - Niedz Zamknięte

Blog

Jasne ulice to ulice bezpieczne. Dziś dużo łatwiej je takimi uczynić

Jasne ulice to ulice bezpieczne. Dziś dużo łatwiej je takimi uczynić

Im większe szybkości osiągamy, tym trudniej skutecznie zareagować na to, co dzieje się na drodze. Szanse na to mogą jednak znacząco wzrosnąć, jeśli przynajmniej na kluczowych, charakteryzujących się najbardziej intensywnym ruchem odcinkach infrastruktury drogowej będziemy mogli zobaczyć więcej, niż obszar w danym momencie oświetlany przed reflektory pojazdu. Zrealizowanie takiego warunku wcale nie musi dziś oznaczać wysokich kosztów utrzymania.

Wzrasta bezpieczeństwo – nie tylko ruchu

Podniesienie bezpieczeństwa ruchu wymaga zapewnienia dobrej widoczności obejmującej nie tylko samą jezdnię, ale i inne elementy infrastruktury, w tym także ciągi przeznaczone do ruchu rowerowego i pieszego. Obecnie obowiązek posiadania przez poruszające się po jezdni osoby odblasków, choć został rozszerzony na wszystkich niezależnie od wieku, dotyczy tylko obszaru niezabudowanego. Jak wskazują statystki, połowa – dodajmy, bardzo licznych w naszym kraju – wypadków z udziałem pieszych ma miejsce nocą, choć intensywność ruchu wówczas maleje. Modernizacja oświetlenia poprzez zastąpienie archaicznych wysokoprężnych lamp sodowych rzucających światło niezapewniające największej łatwości rozróżniania szczegółów i szybkości spostrzegania oprawami LED, a także instalacja nowych lamp w miejscach, które tego wymagają, jest więc jednym z nieodzownych warunków poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. To jednak nie wszystko.

Jak dowiodły przeprowadzone na świecie już przed niemal dwiema dekadami badania, poprawa jakości oświetlenia możne tak bardzo przyczynić się do obniżenia poziomu przestępczości, że straty, których udaje się w rezultacie uniknąć, mogą być nawet wielokrotnie wyższe od kosztów związanych z tym prac.

Mamy już odpowiednie technologie

Wyposażenie infrastruktury drogowej w oświetlenie wcale nie jest zadaniem tak prostym, jak może się wydawać. Trzeba bowiem wyważyć różne potrzeby. Z jednej strony nieubłagana ekonomia każe oszczędnie wybierać oprawy pod względem ich mocy i umiejscawiać lampy tak, by uzyskać optymalny przy założonej liczbie źródeł i natężeniu rozsył, z drugiej należy dążyć do tego, by zachowywać bezpieczną odległość od skraju jezdni, a także nie utrudniać ruchu po chodnikach czy ścieżkach rowerowych.

Oświetlenie uliczne LED, dzięki znakomitej efektywności, jaką oferuje ta technologia, daje projektantom dużo większą swobodę. Dziś bez trudu możemy połączyć bardzo wysoką energooszczędność z najlepszym z punktu widzenia innych aspektów bezpieczeństwa sposobem instalacji lamp, a także optymalnym ukierunkowaniem strumienia światła, które w dodatku dzięki swojemu szerokiemu widmu zapewnia znakomitą widoczność. Wielkie znaczenie ma także wysoka trwałość i niska wrażliwość na warunki zewnętrzne, która obniża także koszty obsługi w trakcie eksploatacji.

Oprawy Led to znakomita propozycja także dla administratorów każdej innej otwartej przestrzeni przeznaczonej do użytkowania. Oferta firmy Nowaled pozwala wyposażenie się wydajne i niezawodne wyroby najwyższej klasy.

Katalog produktów